..........
پرینت
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

خلاصه عناوین مهم خبری روز  یکشنبه, 15 دی 1392

ماجد الماجد که از او به عنوان جعبه سیاه عملیات بمب‌گذاری سفارت ایران در لبنان یاد می‌شود به طرز مشکوکی در بازداشتگاه مرد و این موضوع بازتاب گسترده‌ای در روزنامه‌های صبح امروز داشت. بازتاب‌های این مرگ در کنار بیانیه دادستان تهران که در خصوص معاون اول دولت قبل و همچنین اعلام جرم علیه یکی از نمایندگان مجلس سخن گفت مهم‌ترین موضوع روزنامه‌های صبح پانزدهم دی ماه است.
 
به گزارش تابناک، تصویر مرد عربی که دستار قرمزی به سر دارد امروز تصویر مشترک بسیاری از روزنامه‌ها بود. وطن امروز روزنامه‌ای است که ماجدالماجد را به تصویر یک خود بدل ساخته بود و از «مرگ جعبه سیاه» خبر داده بود در گزارش خود درخصوص مرگ الماجد و اهمیت او می‌نویسد:
 
 «دستگیری ماجد الماجد از همان ابتدا با تحریکات وسیع دستگاه‌های دیپلماتیک و امنیتی عربستان آغاز شد. اهمیت این شاه‌ماهی امنیتی به اندازه‌ای بود که آنان بلافاصله تیم‌های اطلاعاتی و دیپلماتیک خود را در لبنان فعال و گروه‌های رایزنی به بیروت اعزام کردند. رایزنی‌های فشرده مقامات دیپلماتیک و امنیتی سعودی با مقامات لبنانی به گونه‌ای بود که برخی منابع از پیشنهاد هنگفت مالی عربستان به لبنانی‌ها خبر داده بودند.
 
منصور حقیقت‌پور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این‌باره گفت: دولت عربستان 3 میلیارد دلار برای استرداد عامل انفجار سفارت ایران در لبنان در نظر گرفته و این نشان می‌دهد مطالبی که وی ممکن است بیان کند تا چه اندازه برای دولت عربستان حیاتی و مهم است. اهمیت ماجدالماجد برای عربستان و شخص بندر بن سلطان بسیار مهم بوده، به‌گونه‌ای که طی روزهای اخیر اخبار و اطلاعات زیادی از نحوه ارتباط این افسر سعودی با بندر منتشر شد. »
 
روزنامه دنیای اقتصاد امروز در گزارشی به آمار بیکاری استان‌ها در پائیز امسال پرداخته است. در بخش نخست این گزارش می‌خوانیم: «مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در پاییز 92 را 10/3 درصد اعلام کرد. در جدیدترین گزارش این نهاد که بر اساس قانون برنامه پنجم مرکز رسمی و معتبر اعلام شاخص‌های کلان اقتصادی کشور است، نرخ بیکاری در پاییز امسال نسبت به فصل مشابه سال گذشته، 0/9 درصد و نسبت به تابستان امسال، 0/1 درصد کاهش داشته است.
 
این گزارش نشان می‌دهد بخش خدمات با 48 درصد، بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. بخش‌های صنعت و کشاورزی نیز به ترتیب 34/5 و 17/5 درصد از سهم اشتغال را به خود اختصاص داده و در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.در بخش خدمات 10 میلیون نفر، در بخش صنعت هفت میلیون و 200 هزار نفر و در بخش کشاورزی سه میلیون و 700 هزار نفر مشغول کار هستند که حدود 21 میلیون شاغل را در کشور تشکیل داده است.نرخ بیکاری به تفکیک استان‌ها، از مهم‌ترین بخش‌های این گزارش مرکز آمار است. آن گونه که این نهاد 31 استان کشور را مورد بررسی قرار داده، استان لرستان با نرخ بیکاری 18/9 درصد، بیشترین تعداد بیکار را به خود اختصاص داده که نسبت به فصل تابستان افزایشی 4/2 درصدی داشته است. »
 
حسین شریعتمدار امروز سرمقاله کیهان را نوشته و در آن از دو تقلب بزرگ اصلاح‌طلبان در انتخابات سال‌های 88 و 92 سخن به میان آورده. او در خصوص انتخابات سال 92 با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در خصوص 9 دی ادعای اصلاح‌طلبان را درباره پیروز در انتخابات ریاست‌جمهموری را گزاف خوانده و می‌نویسد: «حالا خودتان قضاوت کنید، آیا بعد از مواضع صریح و متعهدانه رئیس جمهور محترم به اصحاب فتنه و جماعتی از مدعیان اصلاحات حق(!!) نمی‌دهید که از مواضع ایشان عصبانی و برآشفته باشند؟!
 
و اما، آنچه بیشتر و فراتر از اعتراض رئیس جمهور به جنایات اصحاب فتنه برای فتنه‌گران  تلخ و ناگوار بوده و هست، این که آقای روحانی با اظهارنظر صریح خود، از تقلب بزرگ سران فتنه در انتخابات ریاست جمهوری 92 پرده‌برداشته است. یعنی دومین تقلب بعد از تقلب بزرگ و رسوایی فتنه‌گران در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388. چرا؟! پاسخ روشن‌تر از آن است که نیازی به توضیح داشته باشد.
 
 مگر اصحاب فتنه آقای روحانی را نامزد پیروز اصلاحات نمی‌دانستند؟ و مگر برای معرفی ایشان به عنوان کاندیدای جبهه اصلاحات! آنهمه زبان نمی‌چرخاندند و کاغذ سیاه نمی‌کردند؟ تا آنجا که بسیاری از آنان در حرکتی هماهنگ با مدیران بیرونی فتنه 88، رمز پیروزی دکتر روحانی را در حمایت آقایان هاشمی و خاتمی از ایشان جا‌‌می‌زدند و حتی از بازگشت و احیای فتنه سبز! خبر می‌دادند. به بیان دیگر، با انتساب دروغین آقای دکتر روحانی به خود، دست به تقلب دیگری در انتخابات ریاست جمهوری 92 زده و مدعیان اصلاحات و اصحاب فتنه را پیروز انتخابات معرفی می‌کردند! و هرگز به روی نامبارک خود نمی‌آوردند که اگر برای پیروزی مدعیان اصلاحات کمترین احتمالی قائل بودند، نامزد رسمی خود آقای دکتر عارف را  مجبور به استعفاء نمی‌کردند و با صراحت از رأی حداکثر 7 درصدی مدعیان اصلاحات خبر نمی‌دادند و....»
 
سخنان روز گذشته دادستان تهران واکنش‌های فراوانی داشت. عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران با توجه به اظهارات علی مطهری اطلاعیه‌ای را در این خصوص صادر کرده است که در آن بیان داشته « از آقای رحیمی تحقیق به عمل آمده و در حال حاضر با صدور قرار وثیقه‌ مناسب و تامین آن، آزاد می‌باشد.» این ماجرا با واکنش مطهری مواجه بود و او بیانه‌ای صادر کرد که ساعتی بعد از آن وب سایتش از دسترس خارج شد. روزنامه آرمان در این خصوص می‌نویسد:
 
«سایت علی مطهری، نماینده تهران در مجلس فیلتر شد. سلام نو نوشت ؛ نطق اخیر وی در صحن مجلس درباره وقایع پس از انتخابات88 و شرایط فعلی سیاست کشور واکنش‌های شدیدی را میان اصولگرایان و خصوصا طیف‌های تندرو جریان محافظه‌کار برانگیخته بود. وی بعد از این که در مجلس سخنانی در مورد قوه قضاییه مطرح کرده بود، برای ادای توضیحات به دادسرای عمومی و انقلاب احضار شد. در سوی دیگر نیز برخی فعالان و تشکل‌های سیاسی نیز اظهارات وی را مثبت ارزیابی کردند. هنوز هیچ یک از مسئولین در خصوص علت فیلترینگ سایت شخصی علی مطهری اظهار نظری نکرده‌ است. گفتنی است علی مطهری خود از اعضای هیات نظارت بر مطبوعات است که پیش از این عملکرد کمیته فیلترینگ را مورد انتقاد قرار داده بود.»
 
تغییر رنگ صدر جدول لیگ برتر فوتبال ایران هم در روز گذشته امروز به صفحات ورزشی روزنامه‌ها کشیده شد و تهران امروز در خصوص آن نوشت: «هفته بيست و يكم ليگ برتر به كام آبي‌ها شد. در هفته‌اي كه علي دايي و پرسپوليس به راحتي هر چه تمام‌تر دو امتياز خانگي را مقابل نفت از دست داده بودند استقلال بيشترين بهره را از موضوع برد و توانست به صدر جدول صعود كند. ديروز شنبه چهار بازي باقي مانده هفته بيست و يكم برگزار شد. در مهم‌ترين بازي استقلال در غياب خيلي از بازيكنان سرشناسش در ورزشگاه تختي تهران مهمان راه‌آهن بود و موفق شد با تك گل محمد مهدي نظري از سد راه‌آهني‌ها بگذرد.»
 
روزنامه خراسان در صفحه اجتماعی خود به مشکلات جوانان پرداخته و از نرسیدن وام ازدواج به جوانان خبر داده است. در بخشی از این گزارش می‌خوانیم:
 
«گلايه زوج هاي جوان از وضعيت پرداخت وام ازدواج و توقف پرداخت آن در برخي استا ن ها و نوبت هاي طولاني براي دريافت تسهيلات ازدواج به عنوان تنها کمک دولت در حيطه ازدواج جوانان، از سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر نيز دريافت وام ازدواج براي بسياري از زوج ها به رويا و آرزو تبديل شده، اين در حالي است که مسئولان وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولي امور جوانان و بانک مرکزي به عنوان مجري در اختصاص منابع موردنياز براي پرداخت وام ازدواج از پذيرفتن مسئوليت اين مهم شانه خالي مي کنند و توپ پرداخت نشدن وام ازدواج را به ميدان يکديگر پاسکاري مي کنند.
 
 وزارت ورزش و جوانان اين مشکل را تخصيص نيافتن اعتبار از سوي بانک مرکزي اعلام مي کند، بانک مرکزي نداشتن اعتبار و ناکافي بودن منابع را از دلايل نوبت هاي طولاني وام ازدواج مي داند و در اين ميان جوانان سرگردان و نااميد از اين بانک به آن بانک به دنبال وام ازدواج هستند. آمارهاي اعلام شده از سوي يک مسئول در بانک مرکزي نشان مي دهد که در ۹ماهه امسال تنها ۶۷۵هزار نفر موفق به دريافت تسهيلات وام ازدواج شده اند و همچنان يک ميليون و ۱۷هزارنفر در نوبت دريافت تسهيلات ازدواج به سر مي برند. دانشمندي، معاون دفتر اعتبارات و ارزي بانک مرکزي با بيان اين مطلب به خراسان گفت: تسهيلات قرض الحسنه ازدواج از محل جذب منابع سپرده هاي قرض الحسنه و يا وصولي اقساط قبلي تسهيلات پرداخت مي شود.
 
 وي افزود: در ۷ماهه امسال رشد سپرده هاي قرض الحسنه بانکي کشور 7.9- درصد بوده است، ضمن اين که با توجه به تکاليفي که مجلس در قالب قوانين مصوب از جمله بندهاي ۱۰۲، ۱۰۳ و ۱۰۴ قانون بودجه ۹۲ از محل سپرده هاي قرض الحسنه به عهده بانک ها گذاشته است، محدوديت ها را بر سر راه تخصيص و پرداخت تسهيلات ازدواج تشديد کرده است. اين مسئول با اشاره به اين که منابع قرض الحسنه براي پرداخت وام ازدواج به تمام متقاضيان کافي نيست، گفت: اما بانک مرکزي با همکاري و رايزني با بانک هاي خصوصي، بخشي از منابع قرض الحسنه اين بانک ها را براي پرداخت وام ازدواج به زوج ها اختصاص داده است و در حال حاضر بانک پارسيان (از تاريخ 92.8.12) به سامانه پرداخت وام ازدواج پيوسته است و ديگر بانک هاي خصوصي در حال حاضر براي پيوستن به سامانه وام ازدواج در حال پيگيري ساز و کارهاي لازم هستند.
 
معاون دفتر اعتبارات و ارز بانک مرکزي همچنين خاطرنشان کرد: صندوق مهر امام رضا(ع) نيز از خرداد سال جاري سامانه همکاري بانک هاي خصوصي در پرداخت تسهيلات ازدواج را فعال کرده است. وي تصريح کرد: همان طور که ذکر شد، با ادامه روند فعلي و حجم تکاليف، منابع قرض الحسنه براي پوشش تمامي متقاضيان دريافت تسهيلات ازدواج کافي نيست، بنابراين بايد منابع کافي در رديف هاي بودجه سال ۹۳ براي پرداخت وام ازدواج به تمامي متقاضيان در نظر گرفته شود که بايد از سوي دولت و مجلس بررسي و پيگيري شود. اين مسئول در پاسخ به اين که آيا در لايحه بودجه ۹۳ رديف بودجه اي براي پرداخت وام ازدواج در نظر گرفته شده است، گفت: تاکنون در رديف هاي بودجه منابعي براي اعطاي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج در نظر گرفته نشده است و تسهيلات ازدواج همواره از محل منابع سپرده هاي قرض الحسنه سيستم بانکي پرداخت شده است. وي همچنين با اشاره به اين که در ۹ماهه امسال ۶۷۵هزار نفر تسهيلات وام ازدواج دريافت کرده اند، گفت: اين در حالي است که يک ميليون و ۱۷هزار نفر همچنان در نوبت دريافت تسهيلات وام ازدواج به سر مي برند.»

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید" dir="ltr">
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید" dir="ltr">
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید" dir="ltr">
tabnak.ir

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید